wtorek, 13 maja 2014

Z przedwojennego rodzinnego albumu rodziny Waydyków (3). Wyjaśnienie, co oznacza skrót R.Z.Ż. na zdjęciu?







      To zdjęcie pochodzi z przedwojennego albumu rodzinnego rodziny Waydyków. Album ten, który zawiera 180 fotografii, przetrwał zawieruchę wojenną dzięki Zofii Szumowskiej (26.02.1902-26.06.1953), po mężu Waydyk. Po śmierci komisarza Józefa Waydyka (26.02.1896-06.12.1957), przeleżał on u jego córki Krystyny Wandy Gwoździńskiej (22.03.1927-17.03.2014) we Wrocławiu w latach 1957-2014. Poniżej komentarze do fotografii. Swoje uwagi możesz zawrzeć w komentarzach poniżej (proszę unikać anonimowych) lub wchodząc na zakładkę  „kontakt”. Bardzo będę sobie cenić wszelkie komentarze, zarówno te wnoszące nowe uwagi, jak i te, które będą krytyczne do poniższych informacji. Powyższą fotografię można, a nawet trzeba, rozpowszechniać w internecie tylko po podaniu źródła pochodzenia, tj. www.waydyk.blogspot.com
Podpis pod zdjęciem najprawdopodobniej brzmi: "Zawody motocykli 15.VIII.29 - sędziowie" Największe wątpliwości mam odnośnie drugiego słowa. Być może nie chodzi tu o ‘motocykli”. Zdaje się, że data to 15.VIII.29. O tym, że są to sędziowie zawodów skojarzyłem po opaskach na ramieniu wśród niektórych osób. To typowe oznaczenie sędziów na zawodach w ówczesnym czasie. Osoba druga z prawej w mundurze to oficer Policji, jednak jego stopnia nie jestem w stanie rozpoznać. Mundur sugeruje, że mógłby to być rok 1929. No i zdaje się, że policjant widnieje w tle, pierwsza osoba po lewej stronie z rowerem. Pozostałe mundury to wojskowi. Ciekawe, gdzie to zdjęcie zostało zrobione? Mnie również kojarzy się ze strażacką remizą. Zastanawiam się, może po mundurach wojskowych udało by się ustalić ich przynależność służbową. W końcu wiadomo gdzie który pułk stacjonował. Choć równie dobrze mogą to być żołnierze z różnych pułków, którzy np. przyjechali do rodzinnej miejscowości na urlop, a "załapali się" na sędziów w zawodach.

Też mam wątpliwości co do słowa „motocykli”. Brak motocykli na zdjęciu tylko zwiększa wątpliwości. To że jest to 15 sierpnia 1929 roku jestem w stanie potwierdzić. Takie zawody musiały być organizowane podczas tak ważnej daty święta kościelnego oraz uczczenia rocznicy bitwy z bolszewikami w 1920 roku, tzw. „cudu nad Wisłą”. W 1929 roku 15 sierpnia wypadał w czwartek, a więc w środku tygodnia. Tym oficerem policji jest oczywiście mój dziadek, wówczas aspirant. Wyraźnie widać, że to jedna gwiazdka. W 1929 roku przez kilka miesięcy uczestniczył w Kursie Instruktorów Policji w Białymstoku. Czy te zawody były akurat organizowane podczas tego kursu, tego nie wiem. Równie dobrze zawody mogły odbyć się np. w Wołkowysku, gdzie mój dziadek był zastępcą komendanta powiatowego, po tym jak awansował na aspiranta z początkiem 1928 roku. Może ktoś rozpozna na zdjęciu tę remizę strażacką. Co oznacza napis- skrót R.Z.Ż.?




18.08.1929r. zawody/widoczni sędziowie z opaskami/ ,prawdopodobnie okolice Wołkowyska lub w innym miejscu Okręgu V-białostockiego PP. Na drugim planie z lewej z rowerem szeregowy policji, a na pierwszym planie drugi z prawej oficer policji w mundurze i czapce jakie obowiązywały do zmian mundurowych 1936r. Oficer jest w jasnokawowych bryczesach letnich, które właściwie wycofano już w 1927r, ale jak wskazują fotografie były donaszane i później.


Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach www.cmp-muzeum.pl :

            Skrót „R.Z.Ź.” nie jest związany ze strażą pożarną. Najlepiej będzie jeżeli skontaktuje się Pan z jakimś lokalnym historykiem / lokalnym muzeum.                                                                         Można wysnuć następujące hipotezy:

1.       Tabor przeciwpożarowy pr. jednostki wojskowej. Skrót najprawdopodobniej dotyczy rejonu, który został podzielony / wyznaczony na:  punkty / linie / obiekty / miejsca strategiczne w ramach ćwiczeń obrony przeciwlotniczej i gazowej.

Bibliografia: Przegląd Pożarniczy 1936 r. nr 1, , s. 21-29. Tamże, nr 2, s. 53-59.

Po konsultacji  z naczelnikiem wydziału dokumentacji zbioru padały jeszcze inne propozycje dotyczące odszyfrowania skrótu. M. in.:

2.       R.Z.Ź. – Rzemieślniczy Związek Żydów .  Informację na temat może Pan znaleźć na stronie Federacji Bibliotek Cyfrowych. Źródło: „Tygodniowe sprawozdanie sytuacyjne nr 14 wojewody białostockiego na okres 31 marca- 6 kwietnia 1929 r.”.

http://pbc.biaman.pl/dlibra/doccontent?id=5431&from=FBC
http://fbc.pionier.net.pl/owoc/results?roleId=all&query=1929+bia%C5%82ystok&queryType=-2&action=DistributedSearchAction&QI=C5AA7A70EDB0175B7D23374F661FCB9B-2

Można wpisać w zapytanie biblioteki "1929 Białystok". Przepraszamy, że nie jesteśmy w stanie Panu pomóc.                                                                                                                         Danuta Janakiewicz z wydziału dokumentacji zbiorów CMP.  Kwerenda została skonsultowana z naczelnikiem wydziału oraz z jego pracownikami. 


Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach www.cmp-muzeum.pl :

Szanowny Panie,

bardzo się cieszę. Rejonowy Zakład Żywnościowy jak najbardziej. Myślę, że rozwiązał pan zagadkę skrótu :)

Wszystkiego dobrego,

Danuta Janakiewicz,

Wydział Dokumentacji Zbiorów CMP.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz